מטבחי יוקרה

0
3309
מטבחי יוקרה

הצבא צועד על קיבתו, הדרך לליבו של גבר עוברת בבטנו, ושלל פתגמים אחרים מדגישים את חשיבותו של המטבח, כל מטבח ולא רק מטבחי יוקרה, בחייו של האדם. המטבח הוא לא רק מקום הכנת המזון, תהליך שמבלי משים כולנו נכנסים בו מדי פעם למרגוע, הנאה, או לפחות לריטואל מנחם ואף מדיטטיבי. המטבח דומה לפינת הקפה והקולר במקום העבודה, לבאר הכפר או 'אגורה'- השוק בעיר: המטבח הוא מקום המפגש לאושיות הבית, לעתים גם לאכילה, וכמובן לשיחה, התחברתות ובונדינג. המטבח הוא אחד הצמתים החשובים ב'חיי' הבית והמשפחה,.

התפתחות במטבח ובמטבחי היוקרה

התפתחות המטבח בכלל ומטבחי היוקרה בכלל קשורה ישירות להתפתחויות טכנולוגיות: שיטת חימום המים- השפיעה על שיטת החימום והבישול, ומיקום החדר בבית; שיטת פינוי המים- השפיעה על צנרת, ביוב וכיורים; ושיטת פינוי העשן – גם היא השפיעה על מיקום החדר; עד המאה השמונה עשרה היתה האש אמצעי החימום העיקרי והמטבח נבנה סביב תנור תנור מרכזי בהסקת עץ או פחם, החשמל עם התנור החשמלי והכירייים על הגז או החשמליות שינו את מבנה ומראה המטבח. צנרת מים זורמים הוסיפו כיור – שאפשר התרחקות מהבאר ומטבח בכל בית, וביוב לפינוי. ארובות אפשרו פינוי עשן וקרוב המטבח לשאר חדרי הבית.

בעת העתיקה ביון למשל היה המטבח חדר מקורה בסמוך לחצר. בבתי העשירים מטבחי היוקרה היו חדר נפרד בסמוך לחדר הרחצה- בכדי להשתמש בחום התנור לחימום מים. בתקופת האימפריה הרומית למשל מרבית הבישול נערך במטבחים מרכזיים גדולים המוניים: במרבית הבתים כלל לא היו מטבחים, ורק בוילות העשירים היו מטבחי יוקרה גדולים שאפשרו הכנת סעודות. המטבח הורחק מהמגורים בגלל העשן, וקורב למגורי העבדים – שהיו גם עובדי המטבח.

מטבח כפרי לבן

מטבחים עד ימינו

בימי הביניים באירופה למשל המטבח היה בכניסה לבית סביב המדורה, לניצול האש לחימום, הסקה וחימום המים. חור בתקרת המבנה אפשר את פינוי העשן, ללא ארובה. זאת בעוד שבבתי האצולה היו מטבחי יוקרה בחדר נפרד בתחתית הבנין, או לאחר מכן גם בקומה העליונה בבנין, כל זאת בכדי להפריד את ההמולה, הריחות ו'רוחות' העבדים מאנשי הבית והאורחים. רק עם המצאת הארובה הועברה האש ממרכז הבית לקיר צדדי. את המדורה במרכז החדר החליפה אח מבוערת מלבנים ומלט, שמעליה נתלו על מוט הזהה בגבהים ברי שינוי הכלים החדשים – סירי ברזל, נחושת וברונזה תחת כלי החרס מהתקופות הקדומות.

רוצים לשדרג את המטבח שלכם למטבח כפרי לבן? פנו עכשיו ל SOFER KITCHENS לייעוץ והכוונה בחינם 054-742-2119

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here